Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007524K3000T0L
Y007524K3000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007524K3000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y007524K3000T0L.pdf
Availability of Y007524K3000T0L
QUANTITY
Y007524K3000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007524K3000T0L
Internal Part NumberEIS-Y007524K3000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007524K3000T0L
Y007524K3000T0L Details Description
Related parts for Y007524K3000T0L
RES ARRAY 9 RES 200 OHM 10SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE TIE STD ETFE BLUE 14.6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf