Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K21000D0L
Y00752K21000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K21000D0L
Brief Description
RES 2.21K OHM 0.3W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K21000D0L.pdf
Availability of Y00752K21000D0L
QUANTITY
Y00752K21000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K21000D0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K21000D0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K21000D0L
Y00752K21000D0L Details Description
Related parts for Y00752K21000D0L
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
330UF 400V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf