Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K49000T0L
Y00752K49000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K49000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K49000T0L.pdf
Availability of Y00752K49000T0L
QUANTITY
Y00752K49000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K49000T0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K49000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K49000T0L
Y00752K49000T0L Details Description
Related parts for Y00752K49000T0L
RES 27 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 8.7"L X 7.45"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .8MM FH 6H GOLD datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 80A IN LINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.81MM datasheet.pdf