Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K49000T0L
Y00752K49000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K49000T0L
Brief Description
RES 2.49K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K49000T0L.pdf
Availability of Y00752K49000T0L
QUANTITY
Y00752K49000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K49000T0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K49000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K49000T0L
Y00752K49000T0L Details Description
Related parts for Y00752K49000T0L
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 12" WHITE datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
HOOK-UP 26AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
PROBE BODY 4MM SPG TIP GREEN datasheet.pdf