Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K58000F0L
Y00752K58000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K58000F0L
Brief Description
RES 2.58K OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K58000F0L.pdf
Availability of Y00752K58000F0L
QUANTITY
Y00752K58000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K58000F0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K58000F0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K58000F0L
Y00752K58000F0L Details Description
Related parts for Y00752K58000F0L
SHIELDING BAG 4X24 METAL-IN datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 35 3POS datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 160MA 2.7 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf