Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075390R000B9L
Y0075390R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075390R000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075390R000B9L.pdf
Availability of Y0075390R000B9L
QUANTITY
Y0075390R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075390R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0075390R000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075390R000B9L
Y0075390R000B9L Details Description
Related parts for Y0075390R000B9L
IC DUAL DIFF. DRIVER/REC 16-DIP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16-SOIC datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 44MH .5A VERT datasheet.pdf
IC SLIC ITU CO/PABX LP 28-PLCC datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.15"L X 1.58"W datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS SOP-6L4 datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf