Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00753K90000F9L
Y00753K90000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00753K90000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00753K90000F9L.pdf
Availability of Y00753K90000F9L
QUANTITY
Y00753K90000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00753K90000F9L
Internal Part NumberEIS-Y00753K90000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)