Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075408R000B0L
Y0075408R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075408R000B0L
Brief Description
RES 408 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075408R000B0L.pdf
Availability of Y0075408R000B0L
QUANTITY
Y0075408R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075408R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0075408R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)408
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075408R000B0L
Y0075408R000B0L Details Description
Related parts for Y0075408R000B0L
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 14-22AWG TYPE F datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INTERBUS MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf