Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00754R99000F0L
Y00754R99000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00754R99000F0L
Brief Description
RES 4.99 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y00754R99000F0L.pdf
Availability of Y00754R99000F0L
QUANTITY
Y00754R99000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00754R99000F0L
Internal Part NumberEIS-Y00754R99000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00754R99000F0L
Y00754R99000F0L Details Description
Related parts for Y00754R99000F0L
BERGSTIK HDR RA SR datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 16V SCREW datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf