Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007550K0000F9L
Y007550K0000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007550K0000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y007550K0000F9L.pdf
Availability of Y007550K0000F9L
QUANTITY
Y007550K0000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007550K0000F9L
Internal Part NumberEIS-Y007550K0000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007550K0000F9L
Y007550K0000F9L Details Description
Related parts for Y007550K0000F9L
RES 300 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 6.9V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NC 16A QC TERM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS STR .100" TIN datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf