Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007551K2000T9L
Y007551K2000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007551K2000T9L
Brief Description
RES 51.2K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y007551K2000T9L.pdf
Availability of Y007551K2000T9L
QUANTITY
Y007551K2000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007551K2000T9L
Internal Part NumberEIS-Y007551K2000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007551K2000T9L
Y007551K2000T9L Details Description
Related parts for Y007551K2000T9L
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.3A SSOT-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
PMR40 EXTERNAL 45 DEGREE ELBOW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf