Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00755R00000A9L
Y00755R00000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00755R00000A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y00755R00000A9L.pdf
Availability of Y00755R00000A9L
QUANTITY
Y00755R00000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00755R00000A9L
Internal Part NumberEIS-Y00755R00000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00755R00000A9L
Y00755R00000A9L Details Description
Related parts for Y00755R00000A9L
FUSE BRD MNT 500MA 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF TWIN NPN TSLP-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FML CMD-FML DSUB 15POS 36" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 500POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf