Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00756K17500B0L
Y00756K17500B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00756K17500B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.175K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00756K17500B0L.pdf
Availability of Y00756K17500B0L
QUANTITY
Y00756K17500B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00756K17500B0L
Internal Part NumberEIS-Y00756K17500B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.175k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00756K17500B0L
Y00756K17500B0L Details Description
Related parts for Y00756K17500B0L
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG DL BST/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 14A 6.5 MOHM SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 6SMD datasheet.pdf
SWITCH SPST 12 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 16X1-1/4" A MED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 512OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 30W datasheet.pdf