Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00756K60000B9L
Y00756K60000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00756K60000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.6K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00756K60000B9L.pdf
Availability of Y00756K60000B9L
QUANTITY
Y00756K60000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00756K60000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00756K60000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00756K60000B9L
Y00756K60000B9L Details Description
Related parts for Y00756K60000B9L
CAP CER 120PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIE MTR 110 datasheet.pdf
RES 1.75856K OHM 0.6W 0.1% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SBC ATOM D2550 FANLESS MULT I/O datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf