Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007575K0000B9L
Y007575K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007575K0000B9L
Brief Description
RES 75K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007575K0000B9L.pdf
Availability of Y007575K0000B9L
QUANTITY
Y007575K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007575K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y007575K0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007575K0000B9L
Y007575K0000B9L Details Description
Related parts for Y007575K0000B9L
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 63V AXIAL datasheet.pdf
IC XMITTER 315MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf