Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0075806R000F0L
Y0075806R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0075806R000F0L
Brief Description
RES 806 OHM 0.3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0075806R000F0L.pdf
Availability of Y0075806R000F0L
QUANTITY
Y0075806R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0075806R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0075806R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0075806R000F0L
Y0075806R000F0L Details Description
Related parts for Y0075806R000F0L
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 3000' datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 665LM WHT datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 153WFBGA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf