Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00758K20000B9L
Y00758K20000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00758K20000B9L
Brief Description
RES 8.2K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00758K20000B9L.pdf
Availability of Y00758K20000B9L
QUANTITY
Y00758K20000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00758K20000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00758K20000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00758K20000B9L
Y00758K20000B9L Details Description
Related parts for Y00758K20000B9L
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 96POS TYPE C datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf