Nichicon UAQ2G560MRD3
UAQ2G560MRD3 picture photo
Mfg. Part Number
UAQ2G560MRD3
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UAQ2G560MRD3.pdf
Availability of UAQ2G560MRD3
QUANTITY
UAQ2G560MRD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UAQ2G560MRD3
Internal Part NumberEIS-UAQ2G560MRD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UAQ2G560MRD3
Related LinksUAQ2G5, UAQ2G560MRD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UAQ2G560MRD3 Details Description
Related parts for UAQ2G560MRD3
IC REG LDO ADJ 5A SPAK-7 datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
LED TOPLED WARM WHITE 3000K 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
170UF 200V 22.5X67.1 85C AXI datasheet.pdf