Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007591R0000B9L
Y007591R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y007591R0000B9L
Brief Description
RES 91 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y007591R0000B9L.pdf
Availability of Y007591R0000B9L
QUANTITY
Y007591R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007591R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y007591R0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007591R0000B9L
Y007591R0000B9L Details Description
Related parts for Y007591R0000B9L
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LICOO2 12SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf