Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0077196R000V0L
Y0077196R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0077196R000V0L
Brief Description
RES 196 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0077196R000V0L.pdf
Availability of Y0077196R000V0L
QUANTITY
Y0077196R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0077196R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0077196R000V0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0077196R000V0L
Y0077196R000V0L Details Description
Related parts for Y0077196R000V0L
RECT BRIDGE GPP 200V 25A GBJ datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PIN 28-32 AWG TIN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 35V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
330UF 16V 6,3X11 datasheet.pdf