Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00781K38500V0L
Y00781K38500V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00781K38500V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.385K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y00781K38500V0L.pdf
Availability of Y00781K38500V0L
QUANTITY
Y00781K38500V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00781K38500V0L
Internal Part NumberEIS-Y00781K38500V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.385k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00781K38500V0L
Y00781K38500V0L Details Description
Related parts for Y00781K38500V0L
TERM SOLDER TURRET .156" .066"L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 38A SO-8FL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 38M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14SIP datasheet.pdf
LP 5.00/90/10 OG datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf