Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007820K0000B0L
Y007820K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007820K0000B0L
Brief Description
RES 20K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y007820K0000B0L.pdf
Availability of Y007820K0000B0L
QUANTITY
Y007820K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007820K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y007820K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007820K0000B0L
Y007820K0000B0L Details Description
Related parts for Y007820K0000B0L
IC FPGA 408 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A TO92 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24.7V 250W datasheet.pdf