Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y007820K0000V0L
Y007820K0000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y007820K0000V0L
Brief Description
RES 20K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y007820K0000V0L.pdf
Availability of Y007820K0000V0L
QUANTITY
Y007820K0000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y007820K0000V0L
Internal Part NumberEIS-Y007820K0000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y007820K0000V0L
Y007820K0000V0L Details Description
Related parts for Y007820K0000V0L
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MMCX RA-MMCX STRT PLG RG-178 12" datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 64POS datasheet.pdf