Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0078400R000V0L
Y0078400R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0078400R000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 400 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y0078400R000V0L.pdf
Availability of Y0078400R000V0L
QUANTITY
Y0078400R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0078400R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0078400R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0078400R000V0L
Y0078400R000V0L Details Description
Related parts for Y0078400R000V0L
FIXED IND 3.6UH 1.5A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING VH 5POS 3.96MM WHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR 5BITY MAGN 20PLCC datasheet.pdf
IC GATE MULTI FUNCT DIFF 16-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf