Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y009311K4200Q9L
Y009311K4200Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y009311K4200Q9L
Brief Description
RES 11.42K OHM 0.3W 0.02% AXIAL
Datasheet Download
Y009311K4200Q9L.pdf
Availability of Y009311K4200Q9L
QUANTITY
Y009311K4200Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y009311K4200Q9L
Internal Part NumberEIS-Y009311K4200Q9L
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA55Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.42k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y009311K4200Q9L
Y009311K4200Q9L Details Description
Related parts for Y009311K4200Q9L
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IC BATTERY FUEL GAUGE 8-TSSOP datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 25K OHM 5% 13W datasheet.pdf
BOX ALUM ALMOND 9"L X 8.5"W datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SENSOR LINEAR HALL EFFECT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 245MA 1.65 OHM datasheet.pdf