Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y009510K0000T0L
Y009510K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y009510K0000T0L
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y009510K0000T0L.pdf
Availability of Y009510K0000T0L
QUANTITY
Y009510K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y009510K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y009510K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA56Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y009510K0000T0L
Y009510K0000T0L Details Description
Related parts for Y009510K0000T0L
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
EMULATOR SRL FOR ADDS-218X-ICE datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 100POS VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE SIZE 2 AM 400A 500V datasheet.pdf