Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y009810R0000F9L
Y009810R0000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y009810R0000F9L
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
Y009810R0000F9L.pdf
Availability of Y009810R0000F9L
QUANTITY
Y009810R0000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y009810R0000F9L
Internal Part NumberEIS-Y009810R0000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSA101
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" x 0.102" Rectangular x 0.305" L (6.60mm x 2.59mm x 7.75mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y009810R0000F9L
Y009810R0000F9L Details Description
Related parts for Y009810R0000F9L
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIN MISCELLANEOUS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 60A D1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
JOYSTICK HALL 2AXIS 3 BUTTONS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY datasheet.pdf
INDENTER INSULATION datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf