Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0101200K000T0L
Y0101200K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0101200K000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0101200K000T0L.pdf
Availability of Y0101200K000T0L
QUANTITY
Y0101200K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0101200K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0101200K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0101200K000T0L
Y0101200K000T0L Details Description
Related parts for Y0101200K000T0L
CAP CER 1.5UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf