Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y01012R00000B0L
Y01012R00000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y01012R00000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y01012R00000B0L.pdf
Availability of Y01012R00000B0L
QUANTITY
Y01012R00000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y01012R00000B0L
Internal Part NumberEIS-Y01012R00000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y01012R00000B0L
Y01012R00000B0L Details Description
Related parts for Y01012R00000B0L
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SW HEAD ASSY FOR 51ML1/51ML17 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf