Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0706750R000F9L
Y0706750R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0706750R000F9L
Brief Description
RES 750 OHM .4W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0706750R000F9L.pdf
Availability of Y0706750R000F9L
QUANTITY
Y0706750R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0706750R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0706750R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0706750R000F9L
Y0706750R000F9L Details Description
Related parts for Y0706750R000F9L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.2A SOT89-5 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 390 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 100V 1A MBS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 1.38M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 335MA 140 MOHM datasheet.pdf