Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07071K20000B0L
Y07071K20000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07071K20000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM .4W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y07071K20000B0L.pdf
Availability of Y07071K20000B0L
QUANTITY
Y07071K20000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07071K20000B0L
Internal Part NumberEIS-Y07071K20000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVAR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07071K20000B0L
Y07071K20000B0L Details Description
Related parts for Y07071K20000B0L
LIGHT PIPE 3.2X3.18MM 4POS RECT datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
MOD CBL 50FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf