Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07071K20000B0L
Y07071K20000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07071K20000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM .4W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y07071K20000B0L.pdf
Availability of Y07071K20000B0L
QUANTITY
Y07071K20000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07071K20000B0L
Internal Part NumberEIS-Y07071K20000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVAR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07071K20000B0L
Y07071K20000B0L Details Description
Related parts for Y07071K20000B0L
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 18.5A 1.9 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11.5 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
OSC XO 7.3738MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 3" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
1000MM/40" datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf