SSI Technologies Inc P51-50-G-N-MD-4.5V
P51-50-G-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-50-G-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-50-G-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-N-MD-4.5V
Related LinksP51-50-G-, P51-50-G-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-G-N-MD-4.5V
FUSE 8A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 3.3V/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 100MA 830 MOHM datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 10AWG BLK 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A 5DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf