Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078510R0000D9L
Y078510R0000D9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078510R0000D9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y078510R0000D9L.pdf
Availability of Y078510R0000D9L
QUANTITY
Y078510R0000D9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078510R0000D9L
Internal Part NumberEIS-Y078510R0000D9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078510R0000D9L
Y078510R0000D9L Details Description
Related parts for Y078510R0000D9L
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC I2C LCD VCOM CALIBRATR 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 9POS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf