Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07851K01000T0L
Y07851K01000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07851K01000T0L
Brief Description
RES 1.01K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07851K01000T0L.pdf
Availability of Y07851K01000T0L
QUANTITY
Y07851K01000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07851K01000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07851K01000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07851K01000T0L
Y07851K01000T0L Details Description
Related parts for Y07851K01000T0L
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2:1 BLACK HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
BOARD EVAL TXRX EZRADIO 915MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 690MA 230.7 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf