Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07851K44700B0L
Y07851K44700B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07851K44700B0L
Brief Description
RES 1.447K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07851K44700B0L.pdf
Availability of Y07851K44700B0L
QUANTITY
Y07851K44700B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07851K44700B0L
Internal Part NumberEIS-Y07851K44700B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.447k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07851K44700B0L
Y07851K44700B0L Details Description
Related parts for Y07851K44700B0L
CONN RECEPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE ABS PLASTIC MOUNTING datasheet.pdf
HDM SMPR100F1550K datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf