Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078520K0000A0L
Y078520K0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078520K0000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y078520K0000A0L.pdf
Availability of Y078520K0000A0L
QUANTITY
Y078520K0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078520K0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y078520K0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078520K0000A0L
Y078520K0000A0L Details Description
Related parts for Y078520K0000A0L
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR LCD BACK LT INV 20SSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 402OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf