Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078520K5000T9L
Y078520K5000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078520K5000T9L
Brief Description
RES 20.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078520K5000T9L.pdf
Availability of Y078520K5000T9L
QUANTITY
Y078520K5000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078520K5000T9L
Internal Part NumberEIS-Y078520K5000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078520K5000T9L
Y078520K5000T9L Details Description
Related parts for Y078520K5000T9L
CAP CER 0.033UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC60K/MC60F/MCS60K datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf