Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785250R000V9L
Y0785250R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785250R000V9L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0785250R000V9L.pdf
Availability of Y0785250R000V9L
QUANTITY
Y0785250R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785250R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y0785250R000V9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785250R000V9L
Y0785250R000V9L Details Description
Related parts for Y0785250R000V9L
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
VARISTOR 68V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf