Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07853K00000T0L
Y07853K00000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07853K00000T0L
Brief Description
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07853K00000T0L.pdf
Availability of Y07853K00000T0L
QUANTITY
Y07853K00000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07853K00000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07853K00000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07853K00000T0L
Y07853K00000T0L Details Description
Related parts for Y07853K00000T0L
IC FLASH 2MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 16VDC 2416 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 44VC SOT23 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.249 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL SENSOR 8WDFN datasheet.pdf
BRACKET, SWIVEL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf