Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07853K68700B0L
Y07853K68700B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07853K68700B0L
Brief Description
RES 3.687K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07853K68700B0L.pdf
Availability of Y07853K68700B0L
QUANTITY
Y07853K68700B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07853K68700B0L
Internal Part NumberEIS-Y07853K68700B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.687k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07853K68700B0L
Y07853K68700B0L Details Description
Related parts for Y07853K68700B0L
RES 357 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NO datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 860SPS 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
28 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 160MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf