Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785400R000B9L
Y0785400R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785400R000B9L
Brief Description
RES 400 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0785400R000B9L.pdf
Availability of Y0785400R000B9L
QUANTITY
Y0785400R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785400R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0785400R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785400R000B9L
Y0785400R000B9L Details Description
Related parts for Y0785400R000B9L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS RGHT ANG PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
DURABLE TYPE PBT FROM HYDROLYS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf