Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078550K0000T0L
Y078550K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078550K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078550K0000T0L.pdf
Availability of Y078550K0000T0L
QUANTITY
Y078550K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078550K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y078550K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078550K0000T0L
Y078550K0000T0L Details Description
Related parts for Y078550K0000T0L
BATTERY PACK NIMH 3.6V 1500 MAH datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 16.5V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LAMP NEON PNL MNT 125V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S FIN datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf