Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078557R0000B9L
Y078557R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078557R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078557R0000B9L.pdf
Availability of Y078557R0000B9L
QUANTITY
Y078557R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078557R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y078557R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078557R0000B9L
Y078557R0000B9L Details Description
Related parts for Y078557R0000B9L
BATTERY PACK 12.0V 180MAH NICAD datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 43POS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf