Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078590K9000B9L
Y078590K9000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078590K9000B9L
Brief Description
RES 90.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078590K9000B9L.pdf
Availability of Y078590K9000B9L
QUANTITY
Y078590K9000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078590K9000B9L
Internal Part NumberEIS-Y078590K9000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078590K9000B9L
Y078590K9000B9L Details Description
Related parts for Y078590K9000B9L
SIDACTOR 4CH 100/180V 150A MS013 datasheet.pdf