Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785953R000A9L
Y0785953R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785953R000A9L
Brief Description
RES 953 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0785953R000A9L.pdf
Availability of Y0785953R000A9L
QUANTITY
Y0785953R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785953R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y0785953R000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785953R000A9L
Y0785953R000A9L Details Description
Related parts for Y0785953R000A9L
MOD PWR 10A STD FILTR 1PL QC PNL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55143IRZ datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf