Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785960R000B0L
Y0785960R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785960R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 960 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0785960R000B0L.pdf
Availability of Y0785960R000B0L
QUANTITY
Y0785960R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785960R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0785960R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)960
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785960R000B0L
Y0785960R000B0L Details Description
Related parts for Y0785960R000B0L
CONVERTER DC/DC SINGLE 5V OUT 3W datasheet.pdf
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
1/4" WAVE-TY 316 SS datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CASE PLSTC YLW 14.84"L X 12.13"W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf