Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786237R000F9L
Y0786237R000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786237R000F9L
Brief Description
RES 237 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0786237R000F9L.pdf
Availability of Y0786237R000F9L
QUANTITY
Y0786237R000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786237R000F9L
Internal Part NumberEIS-Y0786237R000F9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786237R000F9L
Y0786237R000F9L Details Description
Related parts for Y0786237R000F9L
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A HRP5 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
60720-3 ANVIL datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 497MA 750 MOHM datasheet.pdf