Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786250R000F0L
Y0786250R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786250R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0786250R000F0L.pdf
Availability of Y0786250R000F0L
QUANTITY
Y0786250R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786250R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0786250R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786250R000F0L
Y0786250R000F0L Details Description
Related parts for Y0786250R000F0L
RC NETWORK 22 OHM/470PF 5% SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 5DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 563.76MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
SOCKET MICRO .8MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.12" .063" BLK datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf