Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078641K0730A0L
Y078641K0730A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078641K0730A0L
Brief Description
RES 41.073K OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y078641K0730A0L.pdf
Availability of Y078641K0730A0L
QUANTITY
Y078641K0730A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078641K0730A0L
Internal Part NumberEIS-Y078641K0730A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.073k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078641K0730A0L
Y078641K0730A0L Details Description
Related parts for Y078641K0730A0L
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC SW TEMP DUAL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX 230MM LONG datasheet.pdf
RES 316 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE DC MALE STR SGL 8POS 1M datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 57.5A 8DFN datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 4700UH 0.2A SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf